Múzeumi májusfa a közösségért

A Munkácsy Mihály Múzeum ez évben rendhagyó módon csatlakozik a Közösségek Hete elnevezésű országos programsorozathoz. A szervezők a múzeum épülete előtt május 1-ig májusfát állítanak, arra kérve a múzeumbarátokat, a helyi közösségeket stb., vagyis a csabaiakat, csatlakozzanak a kezdeményezéshez oly módon, hogy egy szalagot vagy saját készítésű díszt akasztanak a múzeum fájára. A közösségépítés részeként,…

Május elseje és a májfa

Május elseje a munka mellett a tavasz teljes győzedelmeskedését is ünnepli. E nap legszebb és legismertebb szokása a májusfaállítás. Bár erről a szokásról a 15. századtól vannak forrásaink, valószínűleg sokkal régebbi hagyomány. Az ekkor állított májusfa a tavaszi természet újjászületésének szimbóluma, az ifjúság szerelmi szokásainak szimbolikus kelléke. A legények az éjszaka folyamán titokban kimentek az…

Érdekességek a Helytörténeti gyűjteményről

Omaszta Miklós nemesi oklevele (1599) A Régészeti gyűjtemény után, a Helytörténeti gyűjteményben őrizzük a legtöbb műtárgyat, több mint 65 ezer darabot. Íme néhány érdekesség a gyűjteményről: A legrégebbi műtárgy Egyik legkülönlegesebb és egyben legrégebbi dokumentumunk egy 1599-ből fennmaradt nemesi oklevél. E szerint II. Rudolf magyar király nemességet adományozott Omaszta Miklósnak. Az ő utódai jöttek később…