Omaszta Miklós nemesi oklevele (1599)
A Régészeti gyűjtemény után, a Helytörténeti gyűjteményben őrizzük a legtöbb műtárgyat, több mint 65 ezer darabot. Íme néhány érdekesség a gyűjteményről:
A legrégebbi műtárgy
Egyik legkülönlegesebb és egyben legrégebbi dokumentumunk egy 1599-ből fennmaradt nemesi oklevél. E szerint II. Rudolf magyar király nemességet adományozott Omaszta Miklósnak. Az ő utódai jöttek később Csabára, akik kiemelt szerepet töltöttek be a város életében.
A legértékesebb műtárgy(ak)
A Helytörténeti gyűjteményben őrizzük Munkácsy Mihály festőművész relikviáit. Használati tárgyai mellett jelentősek az életével kapcsolatos dokumentumok, fényképek, illetve a festményekhez készült tanulmányfotók is. A relikviák iránt töretlen az érdeklődés, ezért folyamatosan kölcsön adjuk kiállításokhoz vagy digitális formában jelennek meg különböző kiadványokban.
A legnagyobb hagyaték(ok):
A gyűjtemény gyarapodása változó mértékben zajlott és zajlik a mai napig. Van, hogy csak néhány darab, esetleg félszáz vagy néhány száz darab dokumentum, tárgy kerül be. Ritkán, de előfordult az is, hogy egyszerre több ezer darabbal gyarapodott a gyűjtemény.
Itt két egységet említünk, az egyik Gyóni Géza költőhöz köthető, közel 5300 darabból áll, amelyben megtalálhatjuk a költő levelezését, munkáit, halálával kapcsolatos megemlékezéseket és használati tárgyait. A másik Szekerka János hagyatéka, több mint 5700 dokumentumból áll. Könyvek, újságok, röplapok, levelezések és plakátok mellett közel ezer darabból álló fényképgyűjtemény is található, amelyek helytörténeti szempontból kiemelt jelentőségűek.
Szakál Veronika
történész muzeológus