Újkőkori újítók (Kr. e. 6000 k. – Kr. e. 4500/4400)
IDOLOK, KISPLASZTIKÁK, ARCOS EDÉNYEK
Az újkőkor korai időszakától kezdve találkozunk a feltárásokon agyagból készített kisplasztikákkal, idolokkal. A legkorábbi példányok kissé sematizáltak, kevésbé kidolgozottak és elsősorban női alakot formáznak. Leggyakoribbak az erősen hangsúlyos fenékrészű példányok, melyeket nem ritkán több részből illesztettek össze.
Az újkőkor középső időszakában inkább a laposabb idolok jöttek divatba, melyeket karcolással díszítettek is, talán a ruházatot jelezve ezzel. A fejük általában háromszöget formáz, mely talán maszkot takar. Gyakran a háromszögek két szára át van lyukasztva, valószínűleg a felerősítés miatt.
A kései újkőkorban megjelennek az ülő, nagyobb és jobban kidolgozott, olykor szerszámokat tartó és ékszereket viselő példányok is. Ezek között már jóval nagyobb arányban fordulnak elő férfiábrázolások, mint a korábbi időszakokban.
Az újkőkor középső szakaszában szinte az egész Kárpát-medencében megjelentek az arcábrázolásos, gazdagon díszített és nagy űrtartalmú antropomorf edények. Az arcot általában bekarcolásokkal jelezték, általában „M” alakban, melyen belülre kerültek a szemek, a száj és az orr is, utóbbit elég plasztikusan ábrázolva. Néhány példányon még a füleket és a karokat is megformázták. Néha még a hajat is megjelenítették a bele való fésűvel együtt.
A megjelenített emberi alakoknak valószínűleg valamilyen szakrális funkciója lehetett az újkőkori közösségek életében, azonban pontos szerepük egyelőre nem ismert.
Idolok, kisplasztikák, arcos edények