Az első fémművesek. Rézkor (Kr. e. 4500/4400 – Kr. e. 2800 k.)
RÉZKORI FÉMMŰVESSÉG
Az első rézgyöngyök az újkőkor középső szakaszában bukkantak föl a sírleletekben, míg a késői időszakban már egy-két, ritkának számító huzalkarperec is megjelent. A korai rézkorban jelentek meg a rézből készült kisebb eszközök – főképpen tűk, árak – majd a balták is. A középső rézkorban szinte „fémrobbanás” történt, ugyanis ekkor már igen komoly méretű és súlyú rézcsákányok is készültek, melyek meglepő gyakorisággal kerülnek elő a régészeti lelőhelyekről. A formájuk nagyon hasonló a ma is használatban lévő csákányokéhoz, az ép darabok mellett találtunk kettétört, mégis gondosan elrejtett példányokat is.
Szintén ebben az időszakban jelentek meg az első, ritka aranytárgyak is, melynek egy szép példánya került elő Mezőberényből. A gondosan megmunkált tű egy kurgán temetkezéséből került elő.
A rézkor végén valamilyen oknál fogva eltűntek a súlyosabb réztárgyak, nagyobb eszközök, sőt az előkerült réztárgyak számában is jelentős csökkenést figyelhetünk meg. Ennek oka még nem teljesen tisztázott, talán az ekkor készült eszközöket nem sokkal később felhasználták az újabb fém, a bronz készítéséhez.
Rézcsákány