A bronzkori főnökök kora (Kr. e. 2800 k. – Kr. e. 900/800 k.)
BRONZDEPÓ VAGY ÁLDOZATI EGYÜTTES?
A bronzkor késői időszakából igen sok elrejtett, akár 40-50 darabból álló leletegyüttes került elő az elmúlt években, évtizedekben. Ezek között akadnak olyanok, amelyekben szép állapotú, ép tárgyakat rejtettek el, de olyanok is, ahol főként törött, igen kopott vagy „agyonhasznált” darabok fordulnak elő, sőt az olvadékok, bronztömbök sem ritkák. Az elmúlt években pedig olyan kardlelet is előkerült, ahol használhatatlanná görbítve rejtették el a tárgyakat.
Valószínűnek tarthatjuk, hogy amikor törött, kopott példányokat találunk, inkább egy értékesnek számító nyersanyagdepóról lehet szó. Ebben az esetben egy kereskedő vagy fémműves valamilyen veszélyhelyzet miatt rejthette el a jelentős értéket képviselő nyersanyagait.
Az ép példányok esetében sem zárható ki, hogy elrejtették ezeket, majd már nem volt alkalmuk visszatérni és begyűjteni az értékeket. Azonban ezekben az esetekben már akár számolhatunk valamilyen szakrális tevékenységgel is, amikor az isteneknek szánt áldozatról beszélhetünk. Az északi területek mocsári leletei alapján nem szabad kizárnunk ezt a lehetőséget sem.
A meghajlított kardok esetében is inkább ez utóbbit kell feltételeznünk, hiszen a bronz hajlítása csak hevítéssel lehetséges, vagyis biztosan szándékosan tették harcra alkalmatlanná. Ebben az esetben valamilyen, általunk nem ismert rituálé keretében, a településtől távol rejthették el ezeket a fegyvereket.
Bronzdepó