Békés Megyei Önkormányzati Hivatal Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében megnyert pályázatának áttekintő bemutatása
„A XXI. század Múzeuma – Új kiállítóterek létrehozása és a bemutatás módszerének újszerű, interaktív eszközökkel történő fejlesztése a Munkácsy Mihály Múzeumban”
ROP-1.1.4.-2004-11-0001/34
Pályázó: Békés Megyei Önkormányzati Hivatal
Pályázó partnere: Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága
Megvalósulás helye: Munkácsy Mihály Múzeum (5600 Békéscsaba, Széchenyi u. 9.)
Pályázat összköltségvetése: 314.074.767 Ft
Elnyert támogatás: 298.371.029 Ft
Támogatás aránya: 95%
Megvalósítás ideje:
A projekt 2006 júliusában kezdődött és 2008 januárjában zárul. A projekt teljes megvalósítási ideje 19 hónap.
Pályázat célja:
A projekt konkrét célja a Munkácsy Mihály Múzeum látogatóbarát fejlesztése érdekében a már meglévő kiállítóterek, tárlatok interaktív, a bemutatást szolgáló eszközökkel történő felszerelése; az épület alagsorának átalakításával új kiállítóterek létrehozása és ott újszerű módszerek, interaktív eszközök segítségével különböző témák, új, eddig a helyhiány miatt ki nem állított tárgyak bemutatása; látogatóbarát, esztétikus, akadálymentes környezet kialakítása.
A projekt átfogó célja olyan a helyi adottságokra építő kulturális turisztikai attrakció létrehozása, amely egymaga, vagy a múzeum többi kiállítóhelyével – Vésztő-Mágori domb (pincemúzeum) és Csolt-monostor, valamint a Gabonamúzeum – együtt akár több napos kulturális turisztikai kínálatot nyújt, illetve a térség adta gyógyturisztikai, a Körösök-völgye nyújtotta ökoturisztikai lehetőségekkel, valamint a térség egyéb nevezetességeivel és rendezvényeivel együtt komplex turisztikai terméket jelent a térségbe érkezők számára.
A projekt tartalma
A fejlesztés két nagy komponensből áll.
Egyrészt a már meglévő kiállítóterek, tárlatok interaktív, a bemutatást szolgáló eszközökkel történő felszerelése.
Másrészt az épület alagsorának, illetve egyes földszinti termek átalakításával új kiállítóterek, illetve kézműves műhelyek létrehozása, és ott újszerű módszerek, interaktív eszközök segítségével különböző témák, új, eddig a helyhiány miatt ki nem állított tárgyak bemutatása, illetve kézműves foglalkozások megtartása.
A két fejlesztési komponenshez kapcsolódóan a látogatóbarát, esztétikus környezet kialakítása is cél. Kisebb belső felújítási munkák (nyílászárók, burkolat, vakolat) elvégzésével, a szigetelés megoldásával, a homlokzat és a kerítés felújításával az épület visszanyerheti eredeti, önmagában is esztétikai élményt nyújtó mivoltát. A parkolót funkcionalitása miatt kell bővíteni, az épületet akadálymentesítése pedig mindenki számára lehetővé teszi, hogy kulturális igényeiket, tudásszomjukat a múzeumban elégítsék ki.
A projekt eredményei
A projekt során a Múzeum épületének külső és belső felújítására került sor és biztosítottá vált az akadálymentes közlekedés az épületben.
A projekt eredményként a Múzeum 5 új állandó kiállítást (természettudományi, régészeti, helytörténeti, gazdaságnéprajzi, Munkácsy relikviák) nyit meg. A kiállításokon a látogatók újszerű bemutatási módokkal találkozhatnak.
A látogatók a természettudományi teremben több, mint 2.000 literes akváriumban tanulmányozhatják a Körösök víz alatti élővilágát, illetve a Körösök és a megye természeti látnivalóit bemutató 3 dimenziós filmvetítésen vehetnek részt. A kiállítás részeként a terem padlózatából mintegy 20 m²-es területet üvegpadló foglal el, amely alatt Békés Megye műholdas felvétele látható.
A régészeti kiállításon a múzeum gyűjteményében lévő legértékesebb, legszebb, történelmi, régészeti szempontból legjelentősebb tárgyak kerülnek bemutatásra. A teremben lévő üvegpadló alatt ásatások során feltárt sírokról, illetve ásatási területről készült fotók láthatóak. A látogató úgy érezheti, mintha egy ásatási területen járna.
A helytörténeti kiállításon ismétlődik az üvegpadló motívum, amelyen Békés megyéről a XIX. század végén készült katonai térkép kinagyított formájában jelenik meg. A Körösök jelenléte miatt egy 1m x 2m-es terepasztalon bemutatásra kerül a fok-gazdálkodás. A fokgazdálkodás egy korabeli ártéri földművelési módszer volt: csatorna és zsiliprendszer (fok) segítségével szabályozták a művelt területen a víz mennyiségét.
A vidék mezőgazdasági múltja és jellege miatt a gazdaságnéprajzi terem közepén egy működő szárazmalom makettet szemlélhetnek meg működés közben a látogatók.
A Munkácsy relikvia teremben hagyományok ápolása és a teljességre törekvés érdekében a teremben kiállításra kerül a több száz darabból álló Munkácsy relikvia gyűjtemény. A mennyezethez erősített projektor segítségével, nagyméretű kivetítőn a látogató művészi igénnyel elkészített digitális fényképek formájában tekintheti meg a Munkácsy életmű gyűjteményt.
A kiállításokhoz kapcsolódó ismeretanyagot animációs rövid filmek, audio pontos tárlatvezetés és a főbb kiállítási egységekhez telepített terminálok tartalmazzák.
A megye népművészeti hagyományait kézműves műhelyekben tartott foglalkozásokon ismerhetik meg az érdeklődő fiatalok. A műhelyekben használható eszközök és foglalkozások programjai (gyékény és szalmafonás, termény bábkészítés, szövés, népi gyermekjáték készítés, festés, rajzolás, fazekasság, tűzzománc stb.) a kiállításokhoz, főként a néprajzi és történeti kiállításokhoz szorosan kapcsolódva szerveződnek. A résztvevők többek között szőhetnek, népi játékokat, bábokat készíthetnek, alkotásaikat népművészeti motívumokkal díszíthetik.
A kiállítások megvalósításában a Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága részéről közreműködtek:
Projektvezető: Dr. Szatmári Imre, megyei múzeumigazgató
Kurátor: Ando György, megyei múzeumigazgató-helyettes
Gazdasági lebonyolítás: Szlovák János, gazdasági igazgató-helyettes
Zámbó Éva, gazdasági igazgató-helyettes
Pályázati előkészítés:
Kovács Gábor, kulturális menedzser
Új állandó kiállítások létesítése:
- Medgyesi Pál, régész – Honfoglalás-terem
- Gyarmati Gabriella, művészettörténész – Munkácsy Emlékszoba, Munkácsy-relikviák, Zöld-szalon
- Kocsor János, történész – Megyetörténeti kiállítás
- Deli Tamás, malakológus – Természettudományi kiállítás
- Bóka Gergely, Gyucha Attila és Medgyesi Pál régészek – Régészeti kiállítás
- Ando György és Laurinyeczné Sinkó Rozália, néprajzkutatók – Néprajzi-gazdaságtörténeti kiállítás
Közreműködtek:
Baksai Jánosné, adminisztrátor
Banyár Lajos, asztalos
Erdősi Géza, közművelődési munkatárs
Gábor Gabriella, restaurátor
Hankó Györgyné, gazdasági ügyintéző
Ispánovics-Pozsár Márta, gyűjteménykezelő
Knyihár Jánosné, gazdasági ügyintéző
Kocsor Julianna, restaurátor
Kovács László, gondnok
Petrovszki Zoltán, restaurátor
Remes János, operátor
Nagyné Varga Éva, könyvtáros
Sütő Istvánné, gyűjteménykezelő
Szabó Zoltán, gondnok
Varga Ágnes, közművelődési munkatárs
Látványterv: Szilágyi Lajos, belsőépítész
Kivitelezés: Szilágyiné Kaplony Éva
Grafikai előkészítés:Szilágyi Boglárka és Tramontini Dóra