Élet a tanyaudvaron – Az alföldi tanyák világa
Köszöntjük látogatóinkat tanyaudvarunkon, ahol egy a múlt századok ködébe vesző világot mutatunk be, amely ma már csak a múzeumokban őrzött fekete-fehér fényképeken és a régi öregek emlékezetében, meséiben létezik.
Megtudhatják, hogy miként alakult ki az alföldi tanyák világa, hogyan épültek, szépültek az idő előrehaladtával a tanyák, hogy milyen helyiségekből álltak az épületek a „szállástól” egészen a „modern” tanyákig. Azt is megtudhatják, hogy kik voltak lakói, milyen életet éltek a tanyasi emberek a háziállataikkal körbevéve, milyen nehéz munkákat végeztek „látástól vakulásig” és hogyan szórakoztak együtt, még akár munka közben is. Ezekről is olvashatnak a „varázskönyvbe” beletekintve.
A kiállításban egy hagyományos tanyasi udvart mutatunk be Önöknek, az „őshonosnak” nevezett háziállatokkal, felidézve a malacvisítástól, mekegéstől, bégetéstől, hápogástól, gágogástól, tehénbőgéstől hangos tanyaudvar világát. Érdemes lesz majd meghallgatni ezeket az „állatbeszédeket”! Akik pedig az állatfajtáinkra kíváncsiak azt is elolvashatják a „varázskönyvben”, hogy valójában melyik fajtának mikori az eredete, hiszen a közhiedelemmel ellentétben nem minden „őshonos” fajta érkezett honfoglaló eleinkkel a Kárpát-medencébe.
„A tanya előbb az emberben születik meg, csak azután emelkedik ki a valóságban a föld rögei közül.” – írta 1979-ben Szenti Tibor „A tanya” című művében. Mi pedig azt szeretnénk, hogy Önökben is megszülessen egy kép arról, hogy milyen is volt az élet egy alföldi tanyaudvaron az elmúlt századokban.
Tartalmas időtöltést, kellemes szórakozást kívánunk!