A kiállítás tereinek felosztása szintén az idővonalra fűződik fel, folyamatosan haladva előre az időlabirintusban, mely összhangban áll a bemutatóterek elrendezésével. Az újkőkortól kezdve, az egyes régészeti korszakokon át fokozatosan lépdelve ismerhetjük meg Békés megye történetét egészen a Rákóczi-szabadságharc végéig.
Hálás, de nehéz feladat volt kiválogatni kurátortársaimmal, Medgyesi Pállal, Nagy Dániel Sándorral és Nagy-Laczkó Balázzsal az új állandó kiállításba szánt régészeti tárgyakat. Hálás, hiszen lehetőség nyílt a lehető legtöbb anyagot bemutatni és egyszerre nehéz is, mert a kb. 600000-es gyűjteményből így sem tudtunk minden érdekességet kiemelni. Bár a gyűjteménynek csak egy töredékét sikerült bemutatnunk, így is a Munkácsy Mihály Múzeum történetében talán most lett kiállítva a legtöbb régészeti tárgy.
A bemutatott tárgyak kiválasztásakor a fő szempont az volt, hogy lehetőleg a legizgalmasabb, legérdekesebb leleteket helyezzük a vitrinekbe, de nagy hangsúlyt fektettünk a frissességre is. Ennek köszönhetően rengeteg olyan tárgyunk van a kiállításban, melyet eddig még nem láthatott a közönség. A zömük ez elmúlt évek ásatásin került elő, és már akadnak olyan példányok is, melyek a néhány éve indult közösségi régészeti programok során bukkantak elő. Kiállításunkban azonban nemcsak magukat a tárgyakat, hanem azok összefüggéseit, használati és viseleti módját is igyekeztünk bemutatni rekonstrukciók és interaktív elemek segítségével.
Egyes darabokat külön egységben mutatunk be, ezekben az esetekben igyekeztünk olyan példányokat választani, melyek különlegességük, értékük vagy egyediségük miatt érdemesnek találtunk önállóan ismertetni.
Reméljük, sikerült felcsigázni érdeklődésüket és hamarosan találkozunk a kiállításban is!