Orlai Petrics Soma működése a XIX. század második felének magyar művészetében olyan változást hozott, amely alapján a szemlélet, a gondolkodásmód és a megfogalmazás terén is joggal tekinthetjük őt meghatározónak. Őt tartjuk az első akadémikus képzettségű festőnek, és ő rendezte az első egyéni, gyűjteményes kiállítást Magyarországon. A jogászi pályáját már igen fiatalon a művészi pályára cserélte. Gazdag életművét műfaji sokszínűség jellemzi. Festett családi, baráti és reprezentációs célra kért portrékat, történelmi és irodalmi kompozíciókat, valamint képeket egyházi és az arisztokrácia köréből érkező megrendelések nyomán.
Orlai Petrics Soma életrajzi vázlata:
Petrics Soma 1822. október 22-én született Mezőberényben. Édesapja, Petrics Sámuel jómódú csizmadia, édesanyja Salkovics Karolin. Anyai ágon Orlai Petőfi Sándor másodunokatestvére. 1840 és 1844 között a Pápai Református Kollégiumban tanult jogot. 1846-ban Pesten látogatni kezdte Marastoni Jakab festőiskoláját. Ezutén Bécsben, majd Münchenben tanult. 1854. július 17-én feleségül vette Névery Annát, akivel három gyermeket vállaltak. 1877-ben leánya, Mariska, 1878-ban pedig orvosnak készülő fia is meghalt. 1880-ban hosszú szenvedés után elhunyt felesége, Névery Anna. Orlai három héttel később, élete 58. évében követte őt.
A Békés megyei kötődésű Orlai Petrics Soma életművéből tizenegy képet őriz a Munkácsy Mihály Múzeum, melyek java része az 1950-es és az 1960-as években került a gyűjteménybe. 2010-ben Orlai egy távoli leszármazottjától sikerült öt festményt, többek között a festő édesanyját, feleségét és gyermekeit ábrázoló portrékat megvásárolnunk.
Orlai Petrics Soma kiállítását a festő korát idéző enteriőrjelleggel rendeztük be. A tárlaton szereplő művei ugyanis lakóterek léptékéhez igazodnak, így a festményeket bútorokkal és egy, a XIX. század második felében készült pianínóval társítottuk. A kiállítóteremben elhelyezett intarziás tárgyalóasztal és hat bőrkárpitos szék a Békés vármegye ügyeit irányító gyulai Vármegyeháza egykori bútorzatának része volt.