2018. november 22-én nyílt meg a tizenkét évvel ezelőtt tragikus hirtelenséggel elhunyt békéscsabai képzőművész, Gubis Mihály nagy érdeklődéssel kísért emlékkiállítása.
A megnyitó rendezvény a Dobszerda zenekar muzsikájával indult, ráhangolva a közönséget a néhai alkotó műveire, majd Ando György, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója felkérte Kiss Tibort, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármesterét, hogy köszöntse a vendégeket. Mindketten kiemelték, hogy a helyi emberek által jól ismert Gubis, mintha most is jelen lenne. Őket követte Wehner Tibor művészettörténész nagy erejű, a művészt és annak jelentős életművét értékelő visszaemlékezése.
E tárlat annyiban más a szokásos kiállításoknál, hogy az előkészítő időben – illetve megjelenítve a kiállítóterem bejáratánál egyes műveket – a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium művészeti szakgimnazistáit a múzeum bevonta egy ún. Gubis után szabadon projektbe, azzal a céllal, hogy a diákok dolgozzák fel Gubis Mihály életművét, ismerkedjenek meg a nemzetközi hírű alkotó szellemiségével. Ennek a „pályázatnak” a legjobbnak ítélt két munkájának a díjátadásával zárult a megnyitó, melyhez, ahogy indult is az este, a Dobszerda zenekar szolgált levezető zenével.
A megnyitóval nem értek véget a kiállításhoz rendelt programok, ugyanis ezt követően egy három részből álló sorozat veszi majd kezdetét. Először november 28-án 17 órától a Gubis Mihály által előszeretettel használt szerigráfia technológiájába avatja be a művészet és a művészek módszerei után érdeklődőket Tóth Péter grafikusművész, aki majd szemléltető anyagokkal egybekötött előadást tart Szitanyomás a képzőművészetben címmel.
A tárlathoz impozáns kiállítási katalógus is készült, amely múzeumunk jegypénztárában vásárolható meg.
Gubis Mihály műveit 2019. január 31-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Munkácsy Mihály Múzeum Tégla Termében.
Ván Hajnalka művészettörténész, a kiállítás kurátora
Fotó: Nagy Éva, Nagy Anikó
Fotók a rendezvényről: