Békéscsabán először a múzeumunkban nyílt lehetőség az ifjúság számára megtekinteni 2020. február 11-13. között a múlt évben amatőr és ismert színészlegendák közreműködésével Gyulán és Nagyszalontán forgatott Toldi-filmet. A három nap alatt mintegy kétszáz tizenéves diák, a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium és a BSZC Vásárhelyi Pál Szakgimnáziuma és Kollégium tanulói tekinthették meg az Arany János – Nagyszalonta híres szülötte – ismert műve nyomán készült alkotást, majd folytathatott beszélgetést a film több alkotójával és szereplőjével a film mondanivalójáról, a filmkészítés sajátságairól.
A film készítőinek fontos célja volt a filmen keresztül bemutatni tájegységünk határokon átívelő közös kulturális kincseit, Arany János művének aktuális értékeit a ma fiataljai számára. Fontos szempont volt, hogy a film a honismereti, irodalmi és médiaismereti oktatásban is szerves helyet kaphasson, segítse az azt megtekintő diákokat az érettségire való felkészülésben, az irodalmi művek újfajta megközelítésére és olvasására ösztönözzön.
Az alkotás szereplői között találjuk Fekete Lászlót, erős embert, Kovács Vanda gyulai színművésznőt, Koncz Gábort, Kovács István, Reviczky Gábor színművészeket valamint Kara Misát és Szabó Tibit a gyulai Magna Cum Laude zenekar tagjait.
A múzeumi közönségtalálkozókon részt vett a film diákszereplői közül Bedreág Stefánia, Nagy Anett, Szabó Viktória, Rabi Bendegúz és Szabó Hunor. A filmet rendező stábból jelen volt a film producere, Gyula Város alpolgármestere, Kónya István, a filmet rendező Baranyai Tamás, Jobbágy Zoltán operatőr, Maris Tibor hangmérnök, Hajnal Edit Hajnalka a produkció koordinátora, Molnár István hangmérnök asszisztens valamint Takács Zsolt film-asszisztens.
A vetítéseket követő közönségtalálkozón a beszélgetéseket múzeumunk régésze, a film forgatókönyvírója, Nagy-Laczkó Balázs vezette.
Nagy-Laczkó Balázs régész
Fotó: Nagy Anikó közönségkapcsolati munkatárs