A Munkácsy Mihály Múzeum 2017-ben csatlakozott a Kulturális Örökség Napjai című rendezvényhez, amikor múzeumunk műemlék épületét és műtárgyait mutattam be az érdeklődőknek. E kettős indíttatásból kiindulva jelentkeztem és vettem részt egy külföldi nyári egyetemen; valamint köztudott, hogy a 2018-as év az Európai Unió döntése értelmében a Kulturális Örökség Európai Éve.
A Visegrádi országok számára idén kilencedik alkalommal szervezték meg a világörökségi helyszínek menedzsmentjéről szóló továbbképzést, amelynek Lengyelország adott otthont. A képzést a krakkói Nemzetközi Kulturális Központ szervezte, idén Csehország, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország mellett, Németország és Ukrajna is csatlakozott az eseményhez. Elsősorban a kulturális örökség területéhez kapcsolódó fiatal szakemberek jelentkezhettek, többek között építészek, örökségvédelmi szakemberek, történészek, restaurátorok, régészek, művészettörténészek és antropológusok. Magyarországot két szakmai vezető (dr. Fejérdy Tamás, dr. Balog Ágnes) és öt résztvevő (Buttkai Ildikó, Lovra Éva, Puskás Anna, Szakál Veronika, Vajda Ágnes) képviselte. Az egy hetes képzés célja az volt, hogy bemutassa Alsó-Szilézia sokszínű kulturális örökségét, amelyek az UNESCO Világörökségi Listáján is szerepelnek: Krakkó történelmi központja, a Centennial Hall Wroclawban és A béke templomai Jaworban és Świdnicában.
A nyári egyetem helyszíne elsősorban Świdnica volt, ahol egy két napos workshop keretében a településen fennálló problémákra kerestek megoldásokat a résztvevők. Az egyik a város látnivalóinak megközelítésére, a másik a protestáns plébániai levéltár tevékenységére fókuszált. A múzeum dísztermében tartott előadáson a város vezetői és lakosai megismerhették a csoportok javaslatait, amelyek kedvező fogadtatásban részesültek.
Szakál Veronika történész muzeológus
Galéria: