A Munkácsy Mihály Múzeum az Európai Hulladékcsökkentési Hét elnevezésű rendezvénysorozathoz kapcsolódva 2021. november 23–26. között tartotta meg a „Változatosság, fenntarthatóság, felelősség – Békés megye élővilágának esélyei az éghajlatváltozás tükrében” című tematikus előadás-sorozatát.
A minden nap más-más témakört érintő előadások után műhelybeszélgetésekre is sor került, ahol az adott témában felmerülő problémákat vitatták meg a résztvevők.
Az előadások Békés megye egykori és jelenlegi élővilágára fókuszáltak és felvetették, hogy az élővilág hogyan alkalmazkodik a klímaváltozáshoz, és milyen válaszokat ad jelenleg, és adhat a jövőben az emberi tevékenység nyomán bekövetkezett változásokra. A meghívott előadók mindegyike hozzátette a legjobb szaktudása szerinti gondolatait, megosztotta velünk véleményét. A műhelybeszélgetések során azt is megvitattuk, hogy mit tehetünk azért, hogy a még megmaradt természeti környezetünket, élőhelyeket, életközösségeket fenn tudjuk tartani, legalább a jelenlegi szinten. Vajon elkéstünk-e ezzel, vagy van még remény?
Mindenkinek köszönjük az értékes gondolatokat, beszámolókat! Köszönjük az előadóknak: dr. Gasparik Mihálynak, a Magyar Természettudományi Múzeum paleontológusának, Vasas Andrásnak, a Magyar Madártani Egyesület helyi vezetőjének, Boldog Gusztávnak, a Körös-Maros Nemzeti Park természetvédelmi őrének, Zuberecz Tibornak, a Békés Megyei Vadászszövetség fővadászának, és Kocziszky Andrea mikológusnak, természetfotósnak, hogy közreműködtek a rendezvény lebonyolításában.
Az iskolákat is sikerült eredményesen bevonnunk ebbe a programba: napközben a diákcsoportok részére „Kézzel fogható megoldások” címmel múzeumpedagógiai foglalkozásokat és ingyenes tárlatvezetést tartottunk. A cél az volt, hogy a tanulók megismerjék vidékünk állat- és növényvilágát, és konkrét megoldásokat kapjanak kézhez a hulladékcsökkentés lehetőségeiről. A foglalkozásokon a szelektív hulladékgyűjtés és a hulladékok újrafelhasználásán volt a hangsúly: pillepalackból, újságpapírból hasznos eszközöket, madáretetőket, karácsonyi ajándékdobozokat készítettek a gyerekek.
Külön köszönjük a programunkban való lelkes részvételt a jaminai Erzsébethelyi Általános Iskola 6. b osztályának és osztályfőnöküknek Hrabovszki Katalinnak, továbbá az Esély Pedagógiai Központ Szakiskolájából érkező lelkes diákoknak és tanáraiknak, Bonyhádi Péternek és Bonyhádi Péternének.
A négynapos rendezvénysorozat megvalósítását a Nemzeti Kulturális Alap támogatása tette lehetővé.
Váncsa Klára
természettudományos muzeológus, a programsorozat koordinátora
Fotó: Nagy Éva