„Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” Ez a gondolat a Föld napja mozgalom egyik jelmondata! Mint tudjuk, április 22. a Földanya Nemzetközi Napja. Ilyenkor érdemes újra elgondolkozni ezen a kérdésen, és átgondolni, hogy mi, egyenként mit tehetünk azért, hogy a bolygónk egy élhető hely maradjon, nemcsak nekünk és utódainknak, hanem a többi velünk együtt élő faj számára is.
Ezt az igyekezetet segíti az is, hogy minden évben kiválasztjuk az év vadvirágát, halát, hüllőjét, madarát, emlősét, stb. Ezek a szavazások nem csak arra szolgálnak, hogy az adott növény- és állatcsoport egy-egy képviselője ismertebb legyen, hanem arra is, hogy ezekről beszélve a fajok élőhelyére és annak sérülékeny mivoltára is felhívják a figyelmet.
Tudják Önök, hogy a 2022. évben melyik faj lett az év emlőse? Nos, elárulom: a törpeegér (Micromys minutus). Továbbá az év madarára, a zöld küllőre is felhívnám a figyelmet, hiszen ez a faj itt él egészen közel hozzánk, például a békéscsabai Széchényi ligetben vagy a városunk körül fellehető puhafa ligetekben.
A zöld küllő (Picus viridis) a harkályfélék családjába tartozó, gyönyörűen színes madarunk. Nevezik még zöld harkálynak is, mivel nagyon hasonlít a harkályokra mind viselkedését, mind életmódját tekintve. Országosan elterjedt faj, síkvidéken mindenfelé gyakori, mégis kevesen ismerik, mivel nagyon szeret rejtőzködni. Leginkább jellegzetes hangjáról lehet tudni, hogy jelen van egy-egy területen. Első sorban hangyákkal táplálkozik, melyeket a talajról vagy a fák törzséről gyűjt be hosszúra kinyújtható, ragadós nyelvével. Azonban más rovarokat, sőt földigilisztát, csigát, gyümölcsöt és magvakat is fogyaszt. Idős fák meghagyásával segíthetjük, hogy az állománya stabil maradjon.
A Munkácsy Mihály Múzeumban most már hozzáférhető a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) adománygyűjtő doboza, ahol adomány fejében elérhetőek az MME különböző kitűzői, többek között a zöld küllőt ábrázoló kitűző is. A kihelyezett dobozba bedobott adományok az MME munkáját segítik.
Szeretettel várunk mindenkit a Munkácsy Mihály Múzeumba, aki egy picit is segíteni szeretné, hogy a világ megváltozzon!
Váncsa Klára, természettudományos muzeológus
Galéria: