A Nimród Vadászújság 2023. szeptember 27-én, a Békés Vármegyei Kormányhivatal épületében tartotta meg kilencedik fórumát az idei évben. Az egykor Kittenberger Kálmán által szerkesztett nagy múltú vadászújság, az Országos Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezetével közösen szervezte meg a rendezvényt. A konferencián, a vadászattal kapcsolatos aktuális helyi témákról hangzottak el előadások, valamint a térségünkre jellemző vadgazdálkodással és vadászati kultúrával kapcsolatosan tanácskoztak.
A Nimród újság jelmondatához, miszerint „Lapunk a magyar és európai vadászkultúra elválaszthatatlan része, a magyar nemzeti hagyományok őrzője.” most is hűek maradtak. Teret adtak a helyi kultúrának is azáltal, hogy a Munkácsy Mihály Múzeum részéről kértek előadást, hogy ne csak a vadászat és a vadgazdálkodás legyen a fórum témája.
A Munkácsy Mihály Múzeum természettudományos muzeológusaként a „Vadászat a halhatatlanságra” című előadásban összefoglaltam, hogy a múzeum megalakulása óta milyen kapcsolata volt az intézményünknek a vadászokkal, és hogyan járultak hozzá egyes kiemelkedő személyiségek a múzeum természettudományi gyűjteményének létrehozásához. Szó esett Dr. Tarján Tiborról, a múzeum természetrajzi tárának első őréről, aki maga is lelkes vadász és ornitológus (madárszakértő) volt egyben. A másik jeles személyiség, akit nagyon fontos volt megemlíteni dr. Sterbetz István, aki vadászként is a környezet és természetvédelem ügyének szentelte életét. Említésre kerültek még olyan jeles vadászemberek és szakemberek, mint: Haán Lajos, a Povázsay család tagjai, Csath András (preparátor), Gajdács Mátyás (preparátor és Afrika-kutató), Hankó Mihály (preparátor), Müller Géza (erdész), Dr. Vangyel Endre (főszolgabíró) és Réthy Zsigmond (muzeológus). Ők mind hozzátettek valamit a múzeumunk és a helyi közösség értékeihez, nevük így örökre fennmarad. A vadászati szakemberek figyelmét ráirányítottuk, hogy így lehet vadászni a halhatatlanságra. Arra bíztattunk mindenkit, hogy a múzeumok szakmai támogatását tartsák szem előtt, illetve, hogy jó szakmai kapcsolatot ápolva közösen tegyünk a természeti környezet megismerése és védelme érdekében.
Ezúton is köszönjük az Országos Magyar Vadászkamara Békés Vármegyei Területi Szervezete felkérését, és köszönjük,hogy a lehetőség nyílt a közös munkára!
Váncsa Klára, természettudományos muzeológus
Fotó: Nimród Vadászújság/Kókai Márton