Karina következő írását olvashatják környezetvédelmi témakörben, az „Így írtok ti” rovatunkban.
Váncsa Klára természettudományi munkatárs
Trendin, szelektíven!
Szelektív hulladékgyűjtés 1.1
Kevesen tudják, de kis erőfeszítésekkel is jelentősen le lehet csökkenteni az átlagos szeméttermelésünket. Egy átlagos magyar állampolgár naponta több mint 1 kg szemetet termel, ami havonta 31 kg, évente pedig 379 kg. Ez a szám bárki által életmód-változtatás nélkül is a harmadára csökkenthető. A szemét csökkentés nem azt jelenti, hogy mostantól semmit nem dobsz ki a kukába, csak azt, hogy átgondoltan a megfelelőbe dobod. Elemezzük a kukákat. Van műanyag, papír, fém, üveg és kommunális hulladék tárolására megfelelő kuka. Plusz a komposzt. A cél az, hogy a kommunális hulladékba minél kevesebb kerüljön. A jó hírem az, hogy ami a többibe kerül, az nem „szemét”! Persze a megoldást nem az jelenti, hogy kiválasztunk egyet ezek közül, és mostantól abba dobunk mindent. Az a helyzet, hogy ami ide kerül, azzal lesz „valami” később. Újra tudják hasznosítani, úgyis vehetjük, hogy amit ide dobunk, az nem is volt szemét. Ez egy egyszerű változtatás, mégis nagyon hatékony.
A mindenes kukába, ha belekerül a fém, műanyag, papír és az üveg az teljesen felesleges. Képzeljük úgy, mintha az egész egy nagy massza lenne. Tehát, a massza „undi” nem tudunk vele mit kezdeni, ez az „abszolút szemét”. Na már most, ha az abszolút szemétbe belekerülnek az újrahasznosítható anyagok, azok is felveszik az abszolút szemét kitüntetést, és feleslegesen növeljük a masszát. Ez két okból nagyon rossz: 1. feleslegesen termelünk szemetet, 2. kárba vész csomó-csomó anyag. Ha pl. kidobunk ilyen szemetesbe egy adag papírt, kétszeresen veszítünk, hiszen termelődik a szemét és a kiesett papírt pótolni kell. Az erőforrásaink pedig végesek! És amúgy is, ne bántsuk szegény erdőket!
Így arra biztatok mindenkit, hogy szerezzen be pár új kukát vagy csak szatyrot, és szelektáljuk külön a már kidobásra szánt dolgokat. A kisgyerekeknek nem árt a példamutatás a szülőktől, nagyobb testvérektől, és jó, ha ebbe szoknak bele. A kamaszok pedig mutathatnak valami újat az „ősöknek” és talán még büszkék is lesznek. Hát még te saját magadra!
A komposztálás kerttel rendelkezőknek kifejezetten hasznos is és egyszerű. Akik tömbházban élnek, ott talán érdemes az egész lakóközösséggel beszélni, és beszerezni egy zöld kukát, habár bent is megvalósítható a folyamat. Egyébként egy ötlet: a szomszéd kertészkedés mániás Joli ménivel akár üzletet is lehet kötni, a jó virágföldért mindent!
A következő alkalommal tervezek kicsit belemerülni a „zero waste” hulladékmentes életmódba. Addig is mindenkinek csodaszép hetet kívánok!
Ladányi Karina Anna
Nagy Anikó közművelődési munkatárs