A Munkácsy Mihály által gyermekkorában olyannyira kedvelt Steiner–Omaszta-kúriában működő Munkácsy Mihály Emlékház az Őszi Művészeti Hetek keretében, a Festészet Napjának tiszteletére rendezte meg a Munkácsy nyomában… – A honfoglalás képzőművészeti ábrázolása című művészeti konferenciát.
A festők védőszentje, Szent Lukács napján, 2018. október 18-án megvalósult rendezvényen Mészáros Zsuzsa múzeumpedagógus, Fodor Éva Irén, a Déri Múzeum művészettörténésze, Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark igazgatója és Szalay Ágnes történész előadásához csatlakozott a Munkácsy Mihály Múzeum muzeológusa, Gyarmati Gabriella is. A művészettörténész előadásának címe: Parlamenti vita – másképpen: Munkácsy Mihály és Jantyik Mátyás. Témájául a Parlament főrendiházi ülésterme számára megrendelt, majd elkészülte után elutasított Munkácsy Mihály-kép, és a végül elfogadott Jantyik Mátyás-művek létrejöttének körülményeit választotta. Az izgalmas témafelvetés az események után százhúsz esztendővel is aktuálisnak tűnik, hisz a világ azóta mit sem változott…
Bár a történet, az Országházban kialakult Munkácsy–Jantyik problematika a XIX. század végén játszódik, az előzmények a reformkorra tehetők, melyeket – a Gyarmati Gabriella előadását kísérő vetítés kezdő diáján szereplő – Vörösmarty Mihály 1846-os Országháza című versének kezdősorával foglalhatunk össze: „A hazának nincsen háza…”.
Közművelődési csoport