Enteriőrkép a tőketerebesi Andrássy-kastélyban Csuba Anita és Bányai Inez öltözékeivel
A szlovákiai Tőketerebesen működő Dél-Zempléni Múzeum és Kulturális Központnak helyt adó Andrássy-kastélyban Mint-A-Forma címmel rendeztük meg Bányai Inez és Csuba Anita öltözéktervező iparművészek kiállítását és a hozzá kapcsolódó divatbemutatót. A két iparművész alternatívákat mutat nekünk egy mindannyiunk által beszélt nyelven, az öltözékek nyelvén fogalmazva meg gondolatait, a jelenidejűséget igazoló szemléletet és stílust képviselve. Bár a stílusuk heterogén, pályájuk alakulásában jónéhány kapcsolódási pontot fedezhetünk fel.
Csuba Anita: Szürke melankólia (2010)
Mindketten Békéscsabán születtek, abban a dél-kelet-magyarországi városban, amelynek múzeuma huszonhárom éve (!) dolgozik együtt a Dél-Zempléni Múzeum és Kulturális Központtal. Mindketten igen korán megtalálták az őket érdeklő témák, a helyi Ruhaipari Szakközépiskola és Szakmunkásképző női ruha készítő szakán tanultak, majd öltözéktervező diplomát szereztek az iparművészeti képzést folytató Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Tanulmányaik egy-egy évét Inez és Anita is a világ egyik legjobb divatiskolájában, a London College of Fashion képzésén töltötte Erasmus ösztöndíjjal. Mindketten visszatértek Békéscsabára és művésztanári állást vállaltak. Jelenleg a Szeberényi Gusztáv Evangélikus Művészeti Szakgimnázium textil szakának pedagógusai. Rendszeresen részt vesznek öltözék kiállításokon és divatbemutatókon. Közös tárlatokat is szerveznek. Mindketten a – többségében helyi művészek tömörítésére hivatott – Békéstáji Művészeti Társaság tagjai. Békéscsaba kortárs művészeti életének meghatározó tényezői, aminek okán szerettük volna munkásságukat a szlovák partnerintézmény látogatóinak is bemutatni.
Bányai Inez: A Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíj anyaga (2009)
A divatbemutatót 2018. december 8-án rendeztük, a kiállítást 2019. március 20-ig tekinthetik meg a látogatók gróf Andrássy Gyula egykori kastélyában. Az épületet az 1860-as esztendők legszebb asszonyának tartott Kendeffy Katinka és férje, a mindig választékos és elegáns megjelenésű gróf Andrássy Gyula lakták, akit a hatvanas évek első számú férfi mintaképeként valamint az asszonyi szívek megdobogtatójaként ismertek.
Gyarmati Gabriella művészettörténész, a kiállítás és a divatbemutató kurátora