A XXI. század múzeumának fontos küldetése, hogy a múzeumlátogatást olyan szolgáltatásokkal bővítse, amelyek személyes élményt nyújtanak a látogatóknak. A Munkácsy Mihály Múzeum számára lényeges, hogy minél több olyan országos rendezvényen képviseltesse magát, ahol a múzeumpedagógia legújabb irányzatai kerülnek bemutatásra, és szakmai fórumokon oszthatja meg személyes tapasztalatait.
Az elmúlt hetekben két nagyszabású esemény is lezajlott a témában.
- október 29-30. között került megrendezésre Szentendrén a múzeumi koordinátorok őszi műhely gyakorlata. Az első nap folyamán olyan – a koordinátori hálózatot érintő – témák kerültek középpontba, mint a múzeumi szakemberek képzése, a „Kultúrbónusz” program bemutatása, valamint a 2018-as év külföldi tanulmányútjain, konferenciáin szerzett tapasztalatok megosztására is sor került. A műhely gyakorlat második napján az Óbudai Múzeum, Goldbereger Textilipari Gyűjteményében, A Kreativitást és az együttműködést fejlesztő workshop keretén belül gyűjthettek ötleteket a tehetséggondozás témájában a koordinátori hálózat tagjai.
- november 5-6-án immár tizedik alkalommal rendezte meg nagyszabású múzeumpedagógiai konferenciáját a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK).
A rendezvény helyszíne ezúttal a Magyar Mezőgazdasági Múzeum volt. A konferencia központi kérdése a szenzációs örökség- hogyan tehetőek a múzeumi értékek a közönség, a kamaszok számára is vonzóvá/ szenzációssá?
A résztvevők olyan érdekes témákban hallhattak előadásokat, mint a digitális közgyűjteményekre épülő oktatás, digitális kalandjáték tervezése örökségi helyszínekre, múzeumpedagógiai tapasztalatok és igények a hazai pedagógusok körében. A „jó gyakorlatok” szekciójában bemutatásra került a Munkácsy Mihály Múzeum programja is, a Békéscsaba 300, városismereti vetélkedő általános iskolások számára című nagyszabású helytörténeti versenye.
Pintér Anikó közművelődési munkatárs