A Békés megyei Kondorosról származó, egykor a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban önálló kiállításon bemutatkozó Kepenyes Pál ötvös- és szobrászművész munkásságát Kossuth-díjjal ismerte el Magyarország köztársasági elnöke: „Kepenyes Pál ötvös- és szobrászművész részére Magyarország számára kivételesen értékes művészi pályafutása során az autentikus és a klasszikus szobrászi hagyományt a szürrealizmus sajátos látásmódjával ötvöző, a tér és az idő szimbólumait életre keltő alkotásokat, valamint egyedi ékszereket is magában foglaló szobrász- és ötvösművészi alkotómunkája elismeréseként.”
Bár az állami elismerések átadására nem kerülhetett sor 2020. március 15-én, a Munkácsy Mihály Múzeum ezúton gratulál Kepenyes Pálnak a kitüntetéshez.
Kepenyes Pál ötvös- és szobrászművész Budapesten
A művész 1926. december 8-án született Kondoroson. Gyermekéveit Szarvason töltötte, de az iskolát már Orosházán kezdte. 1947–1948-ban az Iparművészeti Iskola díszítőszobrász szakán, 1949-től 1951-ig pedig a Magyar Képzőművészeti Főiskolán találjuk, ahol Ferenczy Béni keze alatt dolgozott. A főiskoláról mint osztályidegent távolítják el, majd 1950-ben koholt vádak alapján tízévi börtönbüntetésre ítélik. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idején, Márianosztrán a lakosság szabadítja ki Kepenyes Pált és rabtársait a börtönből. A forradalmi események aktív részesévé válva, november 21-én kénytelen elhagyni Magyarországot. Rövid bécsi tartózkodás után Franciaországba kerül, ahol 1957-től 1959-ig ösztöndíjasként bekapcsolódik a párizsi képzőművészeti akadémia (Academie des Beaux-Arts) szobrász szakának munkájába. 1957-ben a francia fővárosban mutatja be első önálló kiállítását. Ekkor Párizsban megismert felesége, Lumi Kepenyes révén kerül Mexikóba, Acapulcoban telepszik le. 1992-ben tér első ízben újra haza.
A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban 2009-ben, a budapesti Vigadó Galériában 2017-ben rendez önálló kiállítást. 2018-ban az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkársága támogatásának köszönhetően három Kepenyes-alkotás talál otthonra Kondoroson. Alkotóművészi tevékenységét Magyarországon 1996-ban a Magyar Köztársaság Nagy Érdemkeresztje kitüntetéssel, 2020-ban Kossuth-díjjal ismerték el.
Gyarmati Gabriella
művészettörténész