2019. március 29-én nyílt meg Dunaharasztiban, a Laffert Kúriában a Munkácsy Mihály Múzeumban tavaly megrendezett, és ezzel lényegében útjára indult elRENDeltetett – Gubis Mihály művészete című tárlat. Gubis Mihály (1948–2006) és a Patak Csoport nevű csapat, melyhez az alkotó tartozott, több településen megfordult, így született meg a gondolat, hogy a 2018-ban hetvenedik életévét sajnos már nem megélő alkotó emlékkiállítását több városba is elviszi majd a Munkácsy Múzeum, illetve Ván Hajnalka művészettörténész, a tárlat kurátora. Ebbe az összeállításba nem csak a múzeum anyagából, hanem a családi gyűjteményből is szép számmal kerültek be műalkotások, hogy kronologikus rendbe állítva lehessen bemutatni a neves és karakteres festő művészetét.
Az első vándorkiállítási helyszín a Dunaharasztiban található barokk kori Laffert Kúriában most megnyitott tárlat. A kiállítótér – a csabai térhez képest – egészen más jellege az anyag friss megjelenését eredményezte. Gubis Mihály járt már a Duna-parti városkában, ezért is hívták és fogadták az emlékkiállítást ismerősként és oly nagy szeretettel.
A megnyitó emlékező szavait Puha Ferenc festőművésztől hallhatta a közönség, aki régi barátként, Patak Csoportos kollégaként sok közös műhelytitok ízű történettel gazdagította a megnyitóra ellátogatott vendégeket. Puha Ferenc mesélt megismerkedésről, a művésztelepekről, többek között a fonyi évekről, a külföldi tanulmányutakról és Gubis tragikus hirtelenséggel történt halála miatt a félbeszakadt történetről.
Dunaharaszti további okból is érdekes lehet számunkra, hiszen a helyi középiskola, a Baktay Ervin Gimnázium, egyedülállóként Magyarországon, képzőművészeti kiállítóhelyként is funkcionál. Ebben a gyűjteményben három békéscsabai művész alkotása szerepel: Gubis Mihály mellett Gnandt János és Penyaska László képzőművészek egy-egy munkája is megtekinthető, igazolva számunkra, a művészet révén mindenütt otthon lehetünk.
A tárlat Dunaharasztiban 2019. május 11-ig látható, utána Jászberényben lesz megtekinthető.
Forrás: Munkácsy Mihály Múzeum
Fotók: Novotny Tihamér