A születés és az átalakulás varázslatos misztériumát szeretnénk megosztani Önökkel/Veletek. Egy kedves ismerőstől került a Munkácsy Mihály Múzeum természettudományi osztályára egy furcsa „VALAMI”…
Aki járatosabb a rovarok világában, az tudhatja, hogy ezek a lények több fejlődési szakaszon mennek át hosszabb-rövidebb életük során. Csoportonként, fajonként is változik, hogy hány átalakulás történik velük. A rovarok embriója a petében fejlődik (ami olyan, mint a tojás a madarak esetében), ahonnan a fejlődés későbbi szakaszában lárvaként bújnak elő. A lárva stádium több vedlésen át tarthat, míg a fejlett szárnyas rovarok lárvái bebábozódnak, végül pedig a bábból előbújik a kifejlett rovar, vagyis az imágó.
Mint kiderült számunkra ez a „VALAMI” egy BÁB. Rovarászok segítségével azt is meg tudjuk mondani, hogy valószínűleg a levéldarazsak közé tartozó faj bábja lehet.
A levéldarázs-alkatúak (Tenthredinoidea) a hártyásszárnyúak (Hymenoptera) rendjébe sorolt növényevő darazsak (ülőpotrohú hártyásszárnyúak) alrendjének egyik öregcsaládja. A legősibb hártyásszárnyúak (Hymenoptera) közé tartoznak. Megtalálhatók mindenütt, ahol csak növények nőnek. Külsejük méhekre, illetve más darazsakra emlékeztet, de nincs fullánkjuk. Lárváik nagyon hasonlítanak a lepkék hernyóihoz, ezért álhernyóknak nevezik őket. Főleg nappal aktívak. A legtöbb faj virágporral táplálkozik, de vannak ragadozók is. Lárváik növényevők.
Ahhoz, hogy kiderüljön a valódi kiléte a jövevényünknek, elhatároztuk, hogy végigkísérjük az „életét”, legalábbis, amíg ilyen statikus állapotban van, tehát megvárjuk, míg kikel. Ezért készítettünk számára egy kényelmes fekhelyet és várunk…
Amennyiben érdekel a sorsa, kövessétek az eseményeket velünk. Jelentkezünk naponta egy-egy fotóval, és röviden megírjuk mit tapasztaltunk…
Szeretnénk segítséget kérni, hogy nevet adjunk neki. Ehhez várjuk az ötleteket!!!
Üdvözlettel, Váncsa Klára (ökológus) és Pintér Anikó (közművelődési munkatárs), bábgondozók