Nincsenek véletlenek, szoktuk mondani. És valóban. A történet egy esztendeje kezdődött. Még állt a Munkácsy Mihály Múzeum Mértankapszula – Az európai konstruktivizmus békéscsabai nagymesterei – Bohus, Fajó, Lukoviczky, Mengyán című kiállítása, amikor sok év után végre megjelent egy olyan gyűjteménygyarapítási pályázat, amelyen nem csak országos gyűjtőkörű képzőművészeti gyűjteménnyel bíró múzeumok indulhattak. A békéscsabai kötődésű, Munkácsy- és Kossuth-díjas Bohus Zoltán szobrász- és üvegművésszel még évekkel 2017-ben bekövetkezett halála előtt megbeszéltük, hogy adandó alkalommal vásárolna a Munkácsy Mihály Múzeum tőle egy alkotást. Egy harmadikat, a korábban vásárolt és ajándékba kapott kettőhöz. A pályázat kiírásakor azonban már a művész örököseivel kellett tárgyalnunk. Akkor nem, de fél évvel később megítélte a műtárgy megvásárlásához szükséges összeget a Nemzeti Kulturális Alap kuratóriuma.
Ezek a napok a műtárgy megvásárlásával járó procedúrával telnek. A koronavírus persze ebbe is beleszól, és bár nehezített pályán, így is minden tervszerűen halad. De azért a hétvégén eszembe jutott néhányszor a szobor meg a Mester… És akkor a Duna World-re kapcsolva épp elkezdődött Ugron Zsolna Nagyok című portrésorozata. Egy régebbi részt ismételtek. A vendég pedig ki más is lehetett volna, mint Bohus Zoltán. Mert véletlenek nincsenek…
Bohus Zoltán: Kék piramis (2014; ragasztott, csiszolt síküveg, polírozott; 18x33x16 cm)
Köszönjük Bohus Zoltán gyermekeinek, Áronnak, Eszternek és Rékának, hogy hajlandóak voltak a kedvünkért kiemelni a Bohus-œuvre tekintetében is kuriózumnak számító Kék piramis (2014) című alkotást a féltve őrzött hagyatékból.
Gyarmati Gabriella művészettörténész