1856 késő őszén Balázs János kunágotai dohánykertész háza előtt, egy vályogvető gödör kiásása alkalmával a dohánykertész fia lelte meg a páratlan értékeket rejtő vezéri sírt. A vezér két lovának a koponyáit és a lábcsontjait találták meg a sírgödörben. Az egyik ló szájában zabla volt, és ezüstlemezzel együtt préselt bronzveretek díszítették a szerszámzatát. Az emberi csontváz koponyáját és a gazdag mellékleteket, úgymint az aranyból készült övdíszeket, aranyveretes kardot, arany gyűrűket és medalliont, bizánci aranyérmét (I. Justinianus 545-565 között vert solidusa), valamint egy ezüst korsót és egy ezüst poharat a lócsontok alatt találták meg. Ezek a gyönyörű tárgyak alkotják Békés megye máig leggazdagabb avar kori leletegyüttesét.
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával elkészült műtárgymásolatokat a Magyar Nemzeti Múzeum fémrestaurátorai készítették el. A támogatás keretén belül a következő tárgyak másolatai kerültek a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményébe: gyűrűs markolatú kard, préselt övdíszek (1 db nagyszíjvég, 4 db kisszíjvég, 4 db címer alakú veret, 3db kettőspajzs alakú veret, 1 db félhold alakú veret, 1 db bújtató, 1 db bronzcsat), korsó, kehely, solidus, füstkvarc medallion.
Arany borítású gyűrűs markolatú kard Kunágotáról
A kiváló minőségű műtárgymásolatok az eredeti tárgyakkal mindenben tökéletesen megegyező méretben és kinézetben készültek el. Felületkezelésük az eredeti műtárgyakéval azonos, így műtárgyvédelmi szempontból is megegyező bánásmódot igényelnek. A sírban talált leletek másolatai is teret kapnak a Munkácsy Mihály Múzeum hamarosan megnyíló új állandó kiállításában.
Dr. Bácsmegi Gábor régész muzeológus