A mi vidékünk a földtörténeti korok folyamán nagyrészt tengerrel borított terület volt. A földtörténet hosszú időszakát megjelenítő makett, a kőzetek és fosszíliák által bepillanthatunk ebbe a különös, ismeretlen világba.
Az utolsó jégkorszak idejéből származó csontleletek a végtelen mamutsztyeppék világát rajzolják elénk, ahol a magas fűvel benőtt alföldi tájon egykor hatalmas csordákban legeltek a mamutok, orrszarvúk, óriásszarvasok és őstulkok.
A kiállításban megismerhetjük azokat a különböző eljárásokat is, melyeket a kutatók a földtörténeti korok időjárási és éghajlati viszonyainak kiderítésében használnak.
A terem közepén helyet foglaló, interaktív Békés megye térkép által egyrészt betekintést nyerhetünk vidékünk vízhálózatának átalakulásába, másrészt rá tudunk keresni a megyénkben található védett területekre, és az ott előforduló védett növény- és állatfajokra.
A Békés megye mai növény- és állatvilágát bemutató kiállítási részben megismerhetjük a különböző élőhelyek állatait és növényeit, kiemelve a védett és ismert fajokat. Itt a kultúrtájjal körbevett, egyre zsugorodó életközösségek képviselőivel találkozhat a látogató.
Ezáltal hívjuk fel a figyelmet a még megmaradt természetközeli területek fontosságára: a vizes élőhelyek szigeteire, a pusztuló löszpusztákra, a kiszáradóban lévő szikes tavakra és a még meglevő, de egyre zsugorodó erdeinkre, melyek odafigyelést és törődést igényelnek mindannyiunk részéről.
Kellemes természetbúvárkodást kívánunk!