A „Múzeumi koordinátorok fejlesztő továbbképzése” című 30 órás, tantermi szakmai továbbképzés 2018. január 22-25. között került megrendezésre a pomázi Teleki-Wattai kastélyszállóban.
Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek című, EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú kiemelt európai uniós projekt keretében szervezett képzés során, a témában érintett szakemberek vettek részt előadóként, a módszertani és minőségmenedzsment szempontú elméleti és gyakorlati órákon. A múzeumi koordinátori hálózat tagjai számára kidolgozott képzés célja, felkészíteni a koordinátorokat a múzeumok támogatására, hogy azok képesek legyenek a társadalmilag hátrányos helyzetű csoportok kompetenciáinak fejlesztésére az egész életen át tartó tanulást szem előtt tartva.
Végül a projekt során kidolgozásra került egy új képzési módszertan is, melynek „mintaképzéseként” a moduláris rendszerben felépülő „Múzeumi menedzserképzés az esélyteremtő köznevelés szolgálatában” képzés szolgál majd.
A négy nap során számos hasznos tréningen, gyakorlati órán és előadáson vettek részt a hálózat tagjai. A vizsgaprezentációk bemutatására is sor került, melyek által átfogó kép alakult ki a megyék kulturális helyzetéről, és a térségben működő múzeumok szervezeti és múzeumpedagógiai körülményeiről.
A képzésekről:
A szakemberképzés a MOKK korábbi és jelenlegi programjaiban is kiemelt szerepet játszik. Gyakorlatorientált kurzusaik a legújabb módszertani fejlesztéseik eredményeit adják át, előadóik neves hazai szakemberek. 2017-től kiemelt európai uniós projektjeink keretében újabb ingyenes képzésekkel bővült a képzési paletta. Igény esetén egyedi tematika szerint kidolgozott, kihelyezett képzések szervezését is vállalják. A korszerű tudásátadást szem előtt tartva nem csak tantermi formában, hanem e-learning felületen is elérhetőek bizonyos képzések.
A Múzeumi Módszertani Oktatási és képzési Központ célja, hogy a legkorszerűbb elméleti ismeretek megismerése mellett olyan gyakorlati tudásra is szert tegyenek hallgatói, amelyet a munkájuk során hasznosítani tudnak. A kompetencia alapú oktatás számára sokkal több lehetőség rejlik a múzeumokban, mint amit ma az oktatási intézmények kihasználnak. Képzéseik további szándéka, hogy közelebb hozzák egymáshoz a pedagógusokat és a múzeumi szakembereket, hogy mindkét fél felfedezze az együttműködés kölcsönös előnyeit.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakirányú akkreditált képzései az alábbi linken elérhetőek: http://mokk.skanzen.hu/kepzesek.html
Nagy Anikó közművelődési munkatárs, MOKK koordinátor
Fotó: Kertész Lilla, Mondok Ágnes
Fotók az eseményről:
A nyitó beszédet dr. Cseri Miklós főigazgatótól hallhatták a résztvevők
Koordinátorok tréning közben
Dr. Arapovics Mária előadása a múzeumok változó társadalmi szerepvállalásáról
Káldi Mária, a MOKK nyugalmazott munkatársa