2019. szeptember 4-6. között intézményünk adott otthont a XX. Országos történész muzeológus konferenciának és szakmai továbbképzésnek. A program a Magyar Múzeumi Történész Társulattal (MAMUTT) együttműködve, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.
A rendezvényt Ando György múzeumigazgató, Kiss Tibor, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Horváth László, a Magyar Múzeumi Történész Társulat elnöke nyitotta meg. A konferencia az első világháború utáni idegen megszállással foglalkozott, ebben a témában tíz előadást hallhattak a történész szakemberek. A nyitónapon került sor a Wellmann Imre-díj ünnepélyes átadására, amelyet dr. Varga Éva, a kaposvári Rippl-Rónai Megyei Hatókörű Városi Múzeum főmuzeológusa vehetett át.
A program második napjára szakmai kirándulást szerveztünk a résztvevőknek, akik megismerhették, hogy milyen szakmai munka zajlik Mezőberényben, az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében, Gyomaendrődön, az Endrődi Tájházban. Emellett a Kner Nyomda történetét bemutató kiállításra és a Vidovszky Béla Városi Képtárba is ellátogattunk. Végül Szarvason, a Tessedik Sámuel Múzeum épületében és az ország egyetlen működőképes szárazmalmában tettünk látogatást.
Az utolsó nap egy kis sétára invitáltuk vendégeinket – hiszen sokan most jártak először városunkban -, akik egy kis ízelítőt kaptak Békéscsaba történetéből, megtekintették az evangélikus nagytemplomot és a Páduai Szent Antal Társszékesegyházat.
A háromnapos szakmai programon közel 70 történész vett részt, akik az ország különböző pontjáról érkeztek, Zalaegerszegtől Szolnokon át Nyíregyházáig.
Szakál Veronika történész muzeológus
Fotó: Nagy Anikó, Váncsa Klára
Eseményfotók: