November 28-án került megrendezésre Tóth Péter grafikusművész, a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium Művészeti Szakgimnázium művésztanárának előadása Szitanyomás a képzőművészetben címmel.
Az ismertetéssel indult program kitért a grafikai technikák fő fajtáira -Tóth Péter pár szóval mindegyik területről és megoldásról említést tett.
Ezután fejtette ki és avatta be az érdeklődőket a szitanyomás, vagy más névvel szerigráfia történetébe és készítési eljárásaiba.
Az előadó szemléltető anyagokkal is készült, melyekkel még érthetőbbé tette és közelebb hozta a tájékozódókhoz ezt a legkorábban az első világháborúban használt megoldást.
A prezentáció utolsó harmadában művészeket mutatott be vetített formában a grafikus, akik jelentős alakjai a szitának, mint művészeti módszernek: amerikaiakat, franciákat és fontos hazai alkotókat. Ebbe a sorba illeszthető be Gubis Mihály, akiről Tóth Péter külön is említést tett.
Az előadás után, de a programhoz kapcsolódóan közelről, lapozgatva nézhettek meg az érdeklődők egy-egy kiemelkedő – a szitanyomás technikájával készült – alkotást a múzeum képzőművészeti raktárából, melyeket kifejezetten erre az alkalomra válogatottak ki a múzeum kollégái.
Ván Hajnalka
művészettörténész, a program főszervezője
Fotó: Nagy Anikó, Baji Miklós Zoltán