2018. április 18-án a Munkácsy Mihály Múzeum régésze, Nagy-Laczkó Balázs tartott előadást „Múzeumbarát detektorosok – régészeti leletek az M44-es úthoz kapcsolódó feltárásokról” címen a Szegeden megrendezett „Láthatatlan és látható örökségünk – Műemléki Világnap a Csongrád Megyei Kormányhivatalban” elnevezésű rendezvényen.
Nagy-Laczkó Balázs a rendezvényen ismertette az elmúlt három év békés megyei ásatásainak legfontosabb eredményeit, és a múzeumnak a fémkeresőkkel való sikeres együttműködésének az eredményeit. A Munkácsy Mihály Múzeummal 2017 óta van lehetősége az amatőr történelembúvároknak részt venni a különböző régészeti kutatásokban, melynek során maguk is törvényesen megízlelhetik a felfedezés örömét és részeseivé válhatnak a múlt feltárásának. Az előadás arra is rávilágított, mennyire hasznos segítséget jelentenek a múzeumbarát detektorosok egy-egy ásatás kapcsán.
Az előadáson sor került a 2017-ben Csabacsűd határában feltárt több ezer éves hombár bemutatására, a Szarvas környéki későavar temetkezés ismertetésére, a kondorosi szarmata és a Kardos, Kamut és Békéscsaba környéki Árpád-kori, illetve későközépkori megtelepedések és az ott talált izgalmas leletanyagok prezentálására.
Forrás: Munkácsy Mihály Múzeum