A Munkácsy Mihály Múzeum ismét részese lett egy fontos eseménynek, ahol a városban élő énekesmadarak védelmére hívták fel a figyelmet. A Körösök Völgye Natúrpark szervezésében, mondhatjuk, hogy immár hagyományosan, madárodú örökbefogadási eseményt tartottak a Széchenyi ligetben szombaton, 2023. 11. 11-én. A Munkácsy Mihály Múzeum csapata ismételten vállalta, hogy örökbe fogad egy madárodút egy évre.
Boldog Gusztáv ornitológus szakember, aki a programot koordinálja, elmondta, hogy a madárodú kihelyezés és a madáretető is inkább az emberek, és főleg a gyerekek részére fontos, hogy közelebb kerüljenek a természethez, és így inkább oktatási célokat szolgál, mint a madárfajok fennmaradását. Ugyanis az énekesmadarak saját részükre kell megtalálják az odúnak való helyet és a táplálékot télen is, hogy a faj fennmaradása biztosítva legyen. Nagyon nagy hó esetén lehet életmentő az etetés és az itatás, de sajnos erre egyre kevésbé van szükség a klímaváltozásnak köszönhetően.
A szakember továbbá tájékoztatót tartott a teendőkről is, hogy ha mégis vállalkozunk odú kihelyezésére, akkor milyen feladatokat kell ellátnunk ezzel kapcsolatosan. Itt megtudtuk, hogy az odút – ami nem ugyanaz, mint a madáretető! – a fiókák költésére és felnevelésére használják a madarak, és miután a fiókák kirepülnek, a felnőtt madarak is elhagyják azt. Ez az időszak, fajtól függően körülbelül február vége. Ekkor kell takarítani majd az odút, ha már senki nem lakja. Azt is megtudtuk, hogy különböző típusú odúkat lehet építeni, akár otthon is, attól függően, hogy milyen madárnak vagy esetleg emlősnek (pl. denevérnek) szeretnénk segíteni ezzel. Örökbefogadóként, akárcsak a tavalyi évben, fogadalmat tettünk, hogy vigyázunk az odúra és a fára is, amire kihelyezzük, hogy nem zavarjuk a benne költő madarakat, hogy amikor szükséges lesz, kitakarítjuk az odút, és csak messziről figyeljük a benne költő madarak életét. Fontos, hogy mindent megtegyünk, hogy a cicákat távol tartsuk az odútól, a kihelyezésnél és később is! Sajnos a házimacska, az embernek köszönhetően, a legelterjedtebb ragadozója a településeken és a települések körül élő madaraknak.
Az odúk szombaton az esős idő miatt nem kerültek kihelyezésre, hanem a kedvezőbb időt kivárva, később helyezzük ki a liget fáira. Az odú aljára helyezett táblák hirdetik, hogy melyik odút ki vigyázza. Annak külön örültünk, hogy elsősorban kisgyerekes családok és óvodák voltak az örökbefogadók az idei évben is!
Váncsa Klára
természettudományos muzeológus
Galéria: