Míg másfél évtizeddel ezelőtt az európai geometrikus művészet csabai származású nagymestere, Fajó János ajándékozott egy több mint kilencven szitanyomatból álló kollekciót a Munkácsy Mihály Múzeumnak, addig 2022 júniusában a Békéscsabán oly sokak által ismert és elismert Lonovics László örvendeztette meg az intézményt nagyvonalú felajánlásával. Az alkotó az előző esztendőben a múzeumban rendezett jubileumi kiállításához kapcsolódóan hetven művét adományozta a Képzőművészeti gyűjtemény gyarapítására. A felek a Múzeumok Éjszakáján írták alá azt az ajándékozási szerződést, amely a műtárgyanyag múzeumba kerülését tette hivatalossá.
Az elmúlt évtizedekben számos önálló és csoportos kiállításon bemutatott szitanyomat gyűjtemény a Lonovics-életműben 1976 és 1987 között végbement változásról tudósít. A műeggyüttes létrejötte szervesen kapcsolódik a kortárs képzőművészet fősodorába tartozó alkotókat fogadó egykori Békéscsabai Grafikai Művésztelep létrehozásához és működéséhez. Aba-Novák Judit művészettörténész a művésztelep első két évének munkáját (1976–1977) dokumentáló katalógusban „a mai magyar művészet eleven életének” részeként említi a békéscsabai művésztelepet, amelyen többek között Bak Imre, Deim Pál, Fajó János, Hencze Tamás, Menygyán András és Nádler István is dolgozott. Hozzájuk kapcsolódtak fiatal helyi művészek, mint Lonovics László és Gubis Mihály, akik saját műveik létrehozása mellett a művésztársak szitanyomatainak elkészítésében is jelentékeny szerepet vállaltak.
Lonovics László ebben az időszakban készült műveivel kapcsolatban Papp Júlia kulcsszavakat sorakoztat fel 1982-ben a Művészet folyóiratban: szerkesztett, megépített, rendszerezett. Tandi Lajos kristálytiszta vonalstruktúráról és rafináltan szimmetrikus rendről beszél ugyanezekkel a munkákkal kapcsolatban.
A Munkácsy Mihály Múzeum kedves kötelességének tekinti, hogy a Békéscsabán született és a városhoz kötődő művészek alkotásait gyűjteményében őrizze. Képzőművészeti és Iparművészeti gyűjteményének gyarapítása során – az utókor kíváncsiságára és érdeklődésére számítva – mindig is igyekezett az alkotók életművét folyamatában dokumentálni. Törekvését Lonovics László felajánlása nagyban segíti, köszönet érte.
Fotó: Bontovics Ilona, Nagy Éva