A Magyar Honvédség helyi alakulatai és a Munkácsy Mihály Múzeum közötti együttműködés több évre nyúlik vissza. Többek között ennek keretében vett részt a múzeum 2018-ban, a Szent István téren tartott megemlékezésen, ahol a látogatók megismerkedtek a 101. gyalogezred történetével és katonai viseletével, valamint Békéscsaba helyzetével a világháború alatt.
A Helytörténeti gyűjteményben több érdekes és ritka fegyvert, kardot őrzünk, melyek főként az elmúlt évszázadban készültek. Némelyiket használták is a világháborúkban, illetve a legújabb gyűjtések során is kerültek világháborús relikviák a gyűjteménybe. Ennek apropóján tettek látogatást múzeumunkban a 2. Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Iroda, valamint a 101. Fekete Imre Területvédelmi Zászlóalj katonái és tartalékosai, akik a múzeumi fegyvereket vették alaposabban szemügyre.
Először Szakál Veronika történész és dr. Bácsmegi Gábor régész mutatta be röviden a legérdekesebbnek tűnő kardokat, fegyvereket. Ezután a katonák vették kézbe azokat a fegyvereket, amelyeket az 1848-as szabadságharc és a második világháború között használtak. A „fegyvermustra” mindkét fél számára hasznos volt, hiszen kézzel fogható közelségbe tudtuk hozni az elmúlt évszázadok ismertebb, valamint ritkábban előforduló fegyvereit és a katonák is egy-egy új információval tudtak szolgálni nekünk, muzeológusoknak.
Az együttműködés a jövőben tovább folytatódik, hiszen a 101. gyalogezreddel kapcsolatos képanyag összeállításában múzeumunk is részt vesz, illetve további közös feladatokat is tervezünk megvalósítani.
Szakál Veronika történész-muzeológus
Dr. Bácsmegi Gábor régész