„Elmúltak hatalmas fejedelmek, elmúlnak a költők, híres nagy emberek. De én azt mondom: akit emlegetnek, az nem hal meg. S van egy közösség, ahova tartozunk, s ahol megemlékezünk egymásról. Amíg emlékezet lesz, addig mi is élünk.”
Augusztus utolsó napja van, ami azt jelenti, hogy Az elmúlás néprajza — Halálkép és halottkultusz c. időszaki kiállítás már nem látogatható. Számos szakmai tárlatvezetés és több ezer látogató után bezárta kapuit ez a rendkívüli kiállítás, amely merész kísérletet tett a múlandóság bemutatásra. A tárlat ismertette az ember és az elmúlás viszonyát, a halálra való felkészülést és az elmúlást kísérő néphagyományokat és hiedelmeket. A népélet természetes módon felfogott eseményének bemutatása mellett az eltűnt korok temetkezési szokásai, valamint a váci Fehérek templomában megtalált mumifikálódott emberi maradványok is helyet kaptak a kiállításban. Bár napjainkban a halál tabu témának számít, a kiállítás felkeltette a nagyközönség érdeklődését.
A tárlat 2020. november 5-én nyílt meg, azaz 10 hónapig állt a Munkácsy Mihály Múzeumban, ám a járványügyi helyzet miatt csupán körülbelül 3 hónapig volt látogatható. Rövid látogathatóságának ellenére azonban jócskán felülmúlta a remélt látogatószámot, ugyanis a múzeum újra nyitása óta közel 7000-en tekintették meg.
Ezúton is köszönjük a Magyar Természettudományi Múzeum és az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. munkatársainak segítségét a műtárgykölcsönzések során!
Salamon Edina néprajzos muzeológus