Enteriőrkép Lóránt János Demeter Hajléktalan
és Gyepmester című munkáival
Az orosházi Nagy Gyula Területi Múzeum Városi Képtára a Múzeumok Éjszakáján nyitotta meg Lous Stuijfzand holland képzőművész és Lóránt János Demeter Munkácsy-díjas Érdemes Művész közös kiállítását.
Lóránt János Demeter Palánk és A dög című festményei
az Orosházi Képtár kiállításán
A tárlatot a látogatók figyelmébe ajánló Gyarmati Gabriella, a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze elmondta: „Lóránt János Demeter pályája a lassú változás folyamatának ívével írható le. Már a főiskola elvégzése után egyéni hangvételű, kiérlelt műveket létrehozó, karakteres alkotóvá vált. Eddigi életművének egymást követő korszakait az éles határoló vonalat nélkülöző szakaszok közötti finom átmenetek teszik folyamatszerűvé és átláthatóvá.”
Lous Stuijfzand munkái az Orosházi Képtárban,
a megnyitó előtt egy órával
A magyarországi szakmai elismerések sorát magáénak tudó holland képzőművész, Lous Stuijfzand akár két, akár három dimenzióban dolgozik, a természet motívumkincsét a természet diktálta ritmikából építi ritmusrendszerré. A valósághoz több szállal kapcsolódó, de nem természetelvű ábrázolásokon az alkalmazott színtartomány is a látható valósághoz közelítő, csendesebb; dominánsan barnákkal, szürkékkel, zölddel, kevés, erőtlen vörössel fogalmazott. Elvontabb kompozíciói, például a Találkozások térben és időben című nyolc részes sorozatának három bemutatott eleme merészebb színhasználatot kívánt.
Lous Stuijfzand Föld templom című bronz szobra
a tárlat egyik legkiérleltebb alkotása
A megnyitón összegyűltek megtudhatták Gyarmati Gabriellától, hogy az alkotómunkához mindkét művész felhasznál talált tárgyakat. Lous Stuijfzand szobrain, bronzba öntve köszönnek vissza az ágak, bambuszszálak, vesszőből font, mozgalmas faktúrát eredményező felületek, míg Lóránt János Demeter magát a talált tárgyat használja fel egy-egy mű hordozójának. Ilyenek például az életmű izgalmas műcsoportját adó szellemes, függeszthető faszobrai.
A valódi kortársművészeti kuriózumokat is tartalmazó kiállítás 2018. augusztus 15-ig várja a látogatókat.
Közművelődési csoport